Wada wzroku jest niezdolnością oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na centralnej części siatkówki lub na plamce żółtej. Objawami są oczywiście zaburzenia widzenia, ale – o czym być może nie każdy wie – przewlekłe bóle głowy.
Najczęstszymi wadami wzroku są krótkowzroczność oraz dalekowzroczność.
Krótkowzroczność – polega na tym, że oko skupiające promienie świetlne ogniskuje je przed siatkówką. Wrażenie wzrokowe krótkowidza jest nieostre, obraz zamazany. Źle widzi on obrazy znajdujące się w dalekiej odległości, natomiast dobrze widzi z bliska.
Dalekowzroczność – ogniskowanie obrazu następuje za siatkówką. Dalekowidz stosunkowo dobrze widzi z daleka, natomiast w przypadku bliższych obrazów – pojawiają się problemy.
Inne wady wzroku:
Astygmatyzm – tę wadę wzroku powoduje nieregularny kształt rogówki. Powstają dwa ogniska na siatkówce w przeciwieństwie do oka zdrowego, w którym obraz powstaje w jednym ognisku. Następstwem tej wady jest nieostre, zniekształcone widzenie, zmęczenie oczu, bóle głowy.
Zez – powstaje na wskutek osłabienia mięśni ocznych. Efektem tej wady jest zmiana kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Przy zezie zbieżnym oczy są skierowane do środka kąta patrzenia, a przy zezie rozbieżnym – na zewnątrz kąta patrzenia.
Zespół leniwego oka – jest osłabieniem zdolności widzenia w jednym oku. W wyniku tego jest wybieranie przez mózg obrazu z mocniejszego oka i jego dominacja w procesie widzenia. Różnice w widzeniu mogą być niewielkie, ale także bardzo duże.
Starczowzroczność – to skutek uboczny ogólnego starzenia się organizmu. Może pojawiać się już po 40. roku życia, a jej pogłębienie następuje zwykle między 60. a 65. rokiem życia. Osoby ze starczowzrocznością mają problemy z ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko oczu.
Dla każdej z wymienionych powyżej wad, zakład optyczny Koczorowski dobierze odpowiednie okulary korekcyjne lub szkła korekcyjne. Zanim to nastąpi – jeśli Państwo sobie tego życzą – nasz specjalista wykona badanie wzroku.