Utrzymanie okularów w czystości jest konieczne nie tylko po to, by poprawić jakość obrazu i zwiększyć komfort wiedzenia.
W grę wchodzi także higiena ich użytkowania, a zatem nasze zdrowie.
Czyszczenie soczewek okularowych – nigdy na sucho!
Soczewki okularowe, popularnie zwane szkłami ulegają częstym zabrudzeniom. Podobnie jak szyby w aucie, wymagają one przecierania i czyszczenia. Odporność na zanieczyszczenia i zniszczenia soczewek jest w dużej mierze uzależniona od ich rodzaju, a dokładniej od zastosowanych na nich powłok uszlachetniających.
Niezależnie od tego jakie soczewki posiadamy, ich pielęgnację należy rozpocząć od obustronnego zwilżenia. Następnie, wycieramy soczewkę przy pomocy miękkiej ściereczki (najlepiej z mikrofazy). Czyszczenie szkieł okularowych warto wykonywać przystosowanymi do tego preparatami.
Płyny oraz ściereczki dedykowane do konserwacji soczewek okularowych ułatwiają utrzymanie ich w czystości, nie narażając jednocześnie powłoki uszlachetniającej na zniszczenie. Niewskazane jest przecieranie suchych soczewek, ponieważ stopniowo usuwa się warstwy powłok, szkło zaczyna matowieć, a obraz przestaje być przejrzysty. Ponadto, narażamy nasze szkła na powstanie mikro rys, które tym bardziej nie poprawiają komfortu widzenia.
Prawidłowe czyszczenie soczewek okularowych ma ogromne znaczenie dla zachowania ich właściwości optycznych. Źle wykonywane czynności pielęgnacyjne mogą doprowadzić do uszkodzenia powłok ochronnych, a tym samym narazić soczewkę na erozję. Utrata parametrów optycznych soczewki sprawi, że przestanie ona spełniać swoją rolę korekcyjną.
Pamiętaj, aby nie czyścić soczewek okularowych ręczniczkami papierowymi, ostrymi tkaninami, ani nawet chusteczkami higienicznymi. Zawsze, przed przetarciem zwilżaj je obustronnie odpowiednim preparatem (ewentualnie wodą).
Oprawki okularowe
Pielęgnacja okularów nie kończy się na utrzymywaniu w czystości szkieł. Choć, niewątpliwie jest to główna czynność konserwacyjna, to warto pamiętać także o samych oprawach. Ich czyszczenie najlepiej wykonywać zwilżoną ściereczką. Raz na na kilka dni można umyć okulary pod ciepłą (ale nie gorącą!) bieżącą wodą.
Pomoże to dokładnie usunąć brud i tłuszcz, gromadzące się w zgięciach i szczelinach. Szczególnie narażonym na powstawanie bakterii miejscem są noski opraw. Ze względu na częsty kontakt z potem, noski należy co pewien czas wymienić u optyka. Przy okazji wizyty, optyk z pewnością dokręci wszelkie śrubki w oprawach.
Odpowiednia pielęgnacja okularów jest wskazana nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Właściwe użytkowanie i konserwowanie okularów zapewni przejrzysty obraz i pewność, że nasze soczewki spełniają swoje zadanie korekcyjne.