Czym są gotowe okulary?

Okulary korekcyjne to zazwyczaj konieczność poniesienia sporego wydatku. Wielu ludzi próbuje obniżać te koszty, kupując tzw. okulary gotowe. Są to produkty dostępne na bazarach, w sklepach, a nawet w aptekach. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że okulary „gotowce” (tzw. „do czytania”) narażają nasze oczy i zdrowie na wiele niebezpieczeństw. Jakich? Oto niektóre z nich:

  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie wzroku,
  • widzenie pozaplamkowe → obniżenie ostrości wzroku,
  • zaburzenia w ocenie odległości przedmiotu,
  • łzawienie i pieczenie oczu,
  • migotania,
  • alergie.

Wszystkie soczewki okularowe korekcyjne i okulary korekcyjne to wyroby medyczne, które muszą spełniać określone standardy. Normy te dotyczą zarówno procesu wytwarzania, rodzaju użytego materiału, jak i wymaganych ustawowo opakowań, etykiet i instrukcji używania w języku polskim. Wszystko po to, aby okulary korekcyjne spełniały swoje zadanie – poprawiały zdrowie, a nie prowadziły do jego utraty, pogorszenia. Niestety, okulary gotowe trudno nazwać okularami korekcyjnymi, ponieważ ich produkcja nie jest nadzorowana i nie spełniają one wyżej opisanych standardów medycznych.

Materiał wykonania okularów „do czytania”

Oprawy okularowe

Okulary korekcyjne zakupione u optyka spełniają liczne wymogi także pod względem użytego materiału. Oprawy okularowe są wykonywane najczęściej z tytanu, stali szlachetnej, drewna lub bezpiecznych tworzyw sztucznych. W przypadku okularów gotowych, zakupionych na straganie czy w aptece, sytuacja jest zupełnie inna. Oprawki takich okularów są wykonane najczęściej ze stopów miedzi, cynku i niklu. Często używane jest tu porównanie jakości i składu materiału do opakowań konserw spożywczych. Nie warto zatem kupować gotowych okularów „do czytania”. Ryzyko wystąpienia alergii skórnych jest tu zbyt duże.

 

Szkła okularowe

Nie tylko materiał opraw okularów gotowych zostawia wiele do życzenia. Niebezpieczeństwo stwarzają także same szkła okularowe takich wyrobów. Niska cena produktu „optycznego” wiąże się z zastosowaniem najtańszych materiałów. Szkła w okularach gotowych, najczęściej są wykonywane z octanu celulozy. Uwalniające się z niego estry, w połączeniu z tombakiem na oprawce tworzą groźny, rakotwórczy opar. Dodatkowym zagrożeniem jest fakt, iż soczewki takich okularów posiadają naprężenia wewnętrzne, przez co mogą pękać podczas użytkowania. Szkła w okularach gotowych często powodują także osłabioną jakość odwzorowania, gdyż materiał jest niejednorodny.

Parametry optyczne w okularach gotowych

Okulary gotowe nie posiadają certyfikatów wyrobu medycznego. Nie mogą go posiadać, ponieważ poza kwestiami bezpieczeństwa użytkowania, nie uwzględniają także wielu parametrów optycznych. Szkła korekcyjne są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Okulary gotowe nie uwzględniają:

  • astygmatyzmu,
  • różnowzroczności,
  • rozstawu źrenic.

Nie spełniają zatem warunków korekcji indywidualnej. Niewłaściwe ustawienie środków optycznych, odległości soczewki w stosunku do wierzchołka rogówki jest zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. Pojawiające się uczucie nacisku na oczy, łzawienie i bóle głowy to tylko niektóre z możliwych konsekwencji noszenia niewłaściwie wykonanych okularów.

Optyk to fach, w którym szczegóły decydują o tym, czy nasze okulary będą spełniać swoje zadanie. Dbałość o zsynchronizowanie ze sobą wielu elementów, szczegółowa analiza naszych indywidualnych potrzeb (rozstaw źrenic, rodzaj wady wzroku, krzywizny, itd.) gwarantują bezpieczeństwo i właściwą korekcję wzroku.

Użytkowanie okularów gotowych grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Należy pamiętać, że okulary korekcyjne są wyrobem medycznym, który musi spełniać warunki  korekcji indywidualnej – każdy z nas potrzebuje innych okularów. Poszukiwanie ich wśród tzw. gotowców jest absurdalne i groźne, a prawdopodobieństwo trafienia wśród nich na te właściwe jest niemal zerowe.